Zdrowie

Na podstronie Zdrowie-Choroba.pl/zdrowie znajdziesz artykuły związane tematycznie ze zdrowiem człowieka. Według definicji "zdrowie", to stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu. Można wyróżnić zdrowie fizyczne, psychiczne (emocjonalne i umysłowe), zdrowie społeczne oraz duchowe. Poruszane tutaj tematy obejmują zagadnienia związane z medycyną, psychologią, psychiatrią, dietetyką, sportem, rekreacją i inne. Zapraszam do lektury i życzymy dużo zdrowia!

Ashwagandha – suplementacja, zalecenia, dla kogo

ashwagandha Ashwagandha to roślina zielna, której korzenie oraz owoce są powszechnie stosowana w starożytnej medycynie indyjskiej. Jest znana również jako "indyjski żeń-szeń" ze względu na swoje właściwości adaptogenne, które mogą pomagać organizmowi radzić sobie ze stresem fizycznym i psychicznym. W tym artykule używając słowa ashwagandha mamy na myśli ziołowy suplement, który jest popularny ze względu na swoje potencjalne korzyści dla zdrowia. Poniżej kilka informacji na temat ashwagandy i jej suplementacji.
Czytaj więcej

Chroń kręgosłup

kręgosłup człowieka Kręgosłup bywa nazywany drzewem życia. Naturaliści twierdzą, że od jego sprawności w znacznym stopniu zależy jakość naszego zdrowia. Tymczasem już blisko 20 lat temu stwierdzono, że osoby po 40 roku życia, które nie miały, bądź nie odczuwały żadnych dolegliwości i bólów kręgosłupa należą do wyjątków i zapewne zapoznają się z tą dolegliwością w najbliższych kilku latach. Ta opinia obecnie nic nie straciła ze swej aktualności. Osób cierpiących na różne dolegliwości krzyża, bowiem przybywa. I co najsmutniejsze kłopoty z kręgosłupem ma bardzo wiele dzieci. Głównym powodem niedomagań jest brak ruchu i osłabienie mięśni, które utrzymują drzewo życia w pionie.
Czytaj więcej

Sekrety długowieczności

długowieczny stary człowiek Recepta na długie życie. Nie ma jednej recepty, nie ma cudownego leku, środka na zdrowe i długie życie. Taki wniosek wynika z analizy różnych wypowiedzi osób żyjących ponad 100 lat. Jednak z drugiej strony są pewne reguły, które pozwalają zachowywać dobre zdrowie do późnej starości, gwarantują długie nawet stu letnie życie w dobrej kondycji, chronią przed chorobami, gwarantują lepsze samopoczucie, pozwalają się cieszyć, radować życiem w trzecim wieku.
Czytaj więcej

Co jeść by długo i zdrowo żyć?

zdrowa kobieta je posiłek Klasyczne już badania i obserwacje dotyczące zwyczajów żywieniowych społeczeństw długowiecznych poczynione były w społeczeństwie Hunzów zagubionych w Himalajach. Długowieczność jej mieszkańców jest wręcz legendarna, wielu żyje bowiem grubo ponad 100 lat i co ciekawe odznacza się aktywnością, witalnością oraz płodzi dzieci. Podstawą codziennego wyżywienia Hunzów są surowe owoce w lecie a suszone i rozmoczone w zimie.
Czytaj więcej

Witamina C

witamina c Nazwa chemiczna witaminy C to kwas askorbinowy (Acidum ascorbicum).
Witaminy C jest u ludzi niezbędna do syntezy kolagenu. Kolagen z kolei to główne białko tkanki łącznej - stanowi główny składnik ścięgien, występuje w tkance podskórnej, chrząstkach stawowych, tkankach tworzących błony śluzowe i wnętrze żył oraz tętnic, odpowiada za elastyczność skóry, wypełnia także rogówkę oka.
Czytaj więcej

Trenuj pamięć!

pamięć człowieka Każdy może doskonalić i usprawniać swoją pamięć. Działanie pamięci możemy podzielić na trzy etapy: zbieranie informacji dochodzących do mózgu przez zmysły, ich zapamiętywanie i przypominaie sobie „śladu pamięciowego". Chcąc poprawić swoją panńęć i zachować do późnej starości sprawny jasny umysł, trzeba prowadzić higieniczny tryb życia, dbać o ogólną kondycję organizmu i świadomie kontrolować proces zapamiętywania.
Czytaj więcej

Morsowanie

ludzie w saunie To coraz bardziej popularna ostatnio forma dbania o zdrowie - przynosi wiele korzyści i w naturalny sposób pomaga wzmocnić organizm.
Korzystne efekty morsowania to fakt potwierdzany coraz częściej pojawiajacymi się badaniami naukowymi oraz doświadczeniami dziesiątków tysięcy osób na całym świecie. Morsując, stymulujemy nasz układ odpornościowy i budzimy naturalne mechanizmy obronne. Wszyscy je mamy, ale zazwyczaj są one uśpione przez wygodną i ciepłą cyflwilizację XXI wieku.
Czytaj więcej

Nie bójmy się sauny

ludzie w saunie Wiele osób boi się korzystać z sauny. Czy mają rację?

Pierwsze zetknięcie z gorącym powietrzem zapiera dech w piersiach. Ale już po chwili organizm przyzwyczaja się do wysokiej temperatury. A jeżeli będziemy przestrzegać pewnych zasad, pobyt w saunie może przynieść nam sporo korzyści.
Czytaj więcej

Selen i spółka

starszy pan i wnuki Niedobory tego pierwiastka w organizmie objawiają się spadkiem witalności, osłabieniem, znużeniem.

Wolne rodniki i inne związki utleniające są dla naszego zdrowia bardzo groźne, powodują bowiem niekorzystne zmiemy w komórkach. Oczywiście nie jesteśmy wobec nich bezbronni. Nasz organizm sam wytwarza niektóre antyutleniacze, a inne pozyskuje z pożywienia.
Czytaj więcej

Kuracje naturalne

elementy kuracji naturalnej Kilkanaście przykładów zastosowania kuracji naturalnych w codziennych, często spotykanych przypadłościach: otrzeźwiające kąpiele i gimnastyka, bóle barków i szyi, upławy, dieta z czosnkiem na upławy, zamiast cukru kwaśne mleko, nasiadówki w serwatce na kobiece dolegliwości, herbatki dla poszczących, napoje dla poszczących, biczowania pokrzywami, twaróg z wodą na słoneczne oparzenia, smarowanie spirytusem, olejek dziurawcowy, ochrona przed rakiem, hartowanie i relaks.
Czytaj więcej