Witamina C

witamina c Nazwa chemiczna witaminy C, to kwas askorbinowy - Acidum ascorbicum - C6H8O6 . Witamina C jest dobrze rozpuszczalna w wodzie, ma kwaśny posmak.

Rola witaminy C w organizmie człowieka

Organizmy większości roślin i zwierząt samodzielnie wytwarzają witaminę C, Człowiek stanowi tutaj nieliczny wyjątek, witaminę tą musi dostarczać z zewnątrz. Zalecane spożycie witaminy C dla dorosłego człowieka wynosi od 45 do 90 mg na dobę.
Kwas askorbinowy pełni w organizmie człowieka istotną rolę. Berze m.in. udział w przemianach tyrazyny - aminokwasu białkowego niezbędnego dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy i przysadki mózgowej.
Witaminy C jest u ludzi niezbędna do syntezy kolagenu. Kolagen z kolei to główne białko tkanki łącznej - stanowi główny składnik ścięgien, występuje w tkance podskórnej, chrząstkach stawowych, tkankach tworzących błony śluzowe i wnętrze żył oraz tętnic, odpowiada za elastyczność skóry, wypełnia także rogówkę oka.

Skutki niedoboru witaminy C

Długotrwały niedobór witaminy C w organizmie człowieka prowadzi do opisywanej na łamach tej strony choroby o nazwie szkorbut. Przeczytaj objawy tej choroby, leczenie i zapobieganie.
Krótkotrwałe niedobory witaminy C powodują zmęczenie i wyczerpanie, depresję, złe gojenie i odnawianie się ran, bolesność stawów i mięśni, utratę apetytu. Większe braki kwasu askorbinowowego powodują nieprawidłowy stan tkanki łącznej, pękanie włoskowatych naczyń krwionośnych, zaburzenia w wapnieniu kości i wchłanianiu żelaza.

Nadmierne spożycie kwasu askorbinowego

Witamina C nie jest toksyczny, ale jej nadmierne spożycie, poprzez zakwaszenie środowiska przewodu pokarmowego, może wywołać dolegliwości żołądka, nudności, biegunkę, wymioty.
Nadmiar kwasu askorbinowego wydalany jest z organizmu wraz z moczem.
Są przesłanki świadczące o tym, że stosowanie wysokich dawek witaminy C w czasie ciąży może być szkodliwe dla płodu.

Wpływ witaminy C na przeziębienie

Wykonano badania na grupie uczestników maratonów, narciarzy i żołnierzy przebywających w bardzo niskich temperaturach lub poddanych intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Przy zażywaniu 2 g witaminy C dziennie, zaobserwowano w badanej grupie 50% zmniejszenie występowania przeziębienia.
Gdy doszło już do przeziębienia, to w grupie dzieci, przyjmowanie witaminy C skróciło czas choroby o 14%, u dorosłych czas przeziębienia skrócił się o 8%.

Wykorzystanie witaminy C w przemyśle spożywczym

W przemyśle spożywczym kwas askorbinowy wykorzystuje się jako przeciwutleniacz dodawany do żywności. W większości przypadków dodaje się go nie jako środek wzbogacający, ale dla przedłużenia trwałości pożywienia. Kod chemiczny witaminy C jako dodatku do żywności to E300.

Źródła witaminy C w pożywieniu

Zawartość w 100g produktu.

Dzika róża - 426 mg
Nać pietruszki - 178 mg
Czarna porzeczka - 177 mg
Papryka - 107 mg
Brukselka - 71 mg
Truskawki - 63 mg
Szczypiorek - 60 mg
Szpinak - 54 mg
Kapusta - 41 mg
Kalafior - 37 mg
Pomarańcze - 35 mg
Cytryna - 31 mg
Czosnek - 31 mg
Maliny - 31 mg
Wątroba wołowa - 30 mg
Pomidory - 22 mg
Wątroba wieprzowa - 22 mg
Kapusta kiszona - 16 mg
Ziemniaki - 12 mg
Banany - 7 mg
Jabłko - 7 mg
Ogórek - 6 mg
Cebula - 5 mg
Sałata - 5 mg
Ogórki kiszone - 4 mg
Marchew - 2 mg
Pstrąg - 1 mg
Mleko krowie - 1 mg

Ciekawostki

Naukowcy przeprowadzili badania z których wynika, że większe spożycie witaminy C ogranicza postępy zaćmy starczej. Badania wykazały także, że czynniki środowiskowe, w tym dieta, wpływały na zaćmę silniej niż czynniki genetyczne.

Osobom chcącym wyleczyć się z uzależnienia, witamina C może znacząco skrócić czas regeneracji i wzmocnić proces detoksykacji.
Do podstawowych objawów odstawienia narkotyku zaliczają się: nudności, ból brzucha, pocenie się, niepokój, drżenie i skurcze mięśni, wzmożone pragnienie, pobudzenie, depresja, zmiany nastroju.
Dodanie witaminy C podczas leczenia sprawia prawie natychmiastowe odwrócenie objawów uzależnienia od narkotyków. Przyjmowana w dużych dawkach witamina C łagodzi ból i w dużej części likwiduje chęć sięgnięcia po substancję odurzającą. Podawanie doustne 25 do 85 g witamina C dziennie, w dawkach podzielonych i rozłożonych w ciągu doby - wraz z innymi niezbędnymi składnikami odżywczymi - może całkowicie odwrócić uzależnienie od narkotyku.