Czwarty miesiąc ciąży

płód dziecka w czwartym miesiącu ciąży

Mama

Czwarty miesiąc ciąży to początek drugiego trymestru, który postrzegany jest przez większość kobiet jako najlepszy okres ciąży. Dlaczego? Kończą się mdłości, wymioty i wrażenie nieustannego zmęczenia, brzuszek nie jest jeszcze tak duży, by utrudniać poruszanie się. Na tym etapie kobieta może odczuwać wzmożone potrzeby seksualne, które spowodowane są "burzą hormonów", ale także większym ukrwieniem narządów rodnych, co umożliwia odczuwanie większej przyjemności. Jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań, możecie się kochać ile tylko chcecie i potrzebujecie. Jednak czwarty miesiąc to niestety nie tylko okres miłosnych uniesień. Błony śluzowe ciężarnej są dużo wrażliwsze, przez co może ona odczuwać znaczny dyskomfort w obrębie górnych dróg oddechowych.
Opuchlizna, trudności z oddychaniem, a nawet niewielkie krwawienie z nosa nie są objawami niepokojącymi, chociaż z pewnością utrudniają życie, szczególnie w upale. Warto zaopatrzyć się w roztwór soli morskiej do nawilżania śluzówki nosa. Jeśli wystąpi silne krwawienie, musisz skonsultować się z lekarzem.

Wiele kobiet w ciąży od drugiego trymestru skarży się także na rozpulchnienie dziąseł, które bolą lub krwawią w trakcie gryzienia twardszych pokarmów. Jeśli jest to szczególnie uciążliwe, można na jakiś czas zrezygnować z intensywnego gryzienia, serwując sobie raczej miękkie potrawy. Problem częściowo może rozwiązać szczoteczka do zębów z miękkim włosiem bądź płukanie jamy ustnej specjalnymi płynami odkażającymi (po konsultacji z lekarzem).

Czwarty miesiąc ciąży to dla wielu par spodziewających się maleństwa czas wielkich emocji, wtedy bowiem mogą już poznać płeć potomka. Często kobiety właśnie od tego momentu odczuwają silniejszą więź z nienarodzonym jeszcze dzieckiem, mogą bowiem je sobie łatwiej wyobrazić, mówić do niego po imieniu itd. Są to niezapomniane chwile zarówno dla mamy, jak i taty, któremu także coraz łatwiej przywyknąć do myśli, że rodzina się powiększyła!

Dziecko

Dzidziuś w twoim brzuchu przypomina już małego bobaska- głowa nie jest już tak nieproporcjonalnie duża w stosunku do tułowia, który od tej pory rozwija się w szybszym tempie. Narządy wewnętrzne (nerki, płuca, czy układ pokarmowy) są już w pełni ukształtowane. Maluch łyka już płyn owodniowy, szczególnie chętnie, jeśli wyczuje w nim słodki smak! Możesz już teraz pozwolić mu na łakocie, zdrowszym źródłem cukru będą jednak owoce, czy miód, niż wysoko przetworzone słodycze (z tych najlepiej w ogóle zrezygnować w ciąży). Zjadaj je, a i twoje dziecko ucieszy się z deseru.

Wydaje się to niewiarygodne, ale maluszek w czwartym miesiącu porusza ustami i ziewa, gdy jest zmęczony. Bardzo lubi się ruszać, zwłaszcza, gdy mama śpi bądź odpoczywa- wówczas nie musi się tak ,,pilnować” z dostosowywaniem swoich ruchów do jej aktywności. Wtedy może bez przeszkód wyginać się w różne strony, machać rączkami, kopać nóżkami i prostować paluszki. Na tym etapie wciąż ma jeszcze sporo miejsca na takie akrobacje. Jego kości właśnie teraz się kształtują, nie żałuj więc sobie i jemu produktów bogatych w wapń (mleko i przetwory mleczne, małe rybki jedzone w całości, białe pieczywo), ponieważ jeśli nie będziesz go dostarczała do diety, maluch i tak zabierze należną sobie część z twojego organizmu, co może w przyszłości okazać się przyczyną twoich słabszych kości, a nawet osteoporozy.