Morsowanie

morsy wchodzą do zimnej wody, morsowanie To coraz bardziej popularna ostatnio forma dbania o zdrowie - przynosi wiele korzyści i w naturalny sposób pomaga wzmocnić organizm.

Korzystne efekty morsowania to fakt potwierdzany coraz częściej pojawiajacymi się badaniami naukowymi oraz doświadczeniami dziesiątków tysięcy osób na całym świecie. Morsując, stymulujemy nasz układ odpornościowy i budzimy naturalne mechanizmy obronne. Wszyscy je mamy, ale zazwyczaj są one uśpione przez wygodną i ciepłą cyflwilizację XXI wieku.
Morsowanie powoduje także ogromne wyrzuty hormonów, na początku adrenaliny, a chwilę później „morze” endorfin. Pewnie dlatego zimne kąpiele tak łatwo uzależniają.

Dla kogo jest morsowanie?

Morsowanie jest dla ludzi w każdym wieku. W formalnych i nieformalnych klubach morsów są ,,morsiaki" pięcioletnie i ,,morsy" wyjadacze po sedemdziesiątce. Medycyna zakazdje morsowania osobom z chorobami serca i z nadciśnieniem. Jeżeii chorujemy, należy skonsultować się z lekarzem, czy ekspozycja na zimno rie zaszkodzi przy naszym schorzeniu.

O czym trzeba pamiętać?

Przede wszystkim o bezpieczeństwie. Nigdy nie morsujemy sami, jak bardzo doświadczonymi morsami byśmy nie byli, nie przewidzimy wszystkiego. Może zdarzyć się zasłabnięcie, skurcz w trakcie pływania w otwartym akwenie, czy zdarzenie losowe, jak potknięcie. Skręcenie kostki na mrozie, albo chwilowa utrata przytomności może się źle skończyć, jeżeli nikt nam nie pomoże.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Są nimi na pewno choroby układu krążenia albo inne, przy których lekarz zabroni morsowania. Nie wolno wchodzić do zimnej wody pod wpływem alkoholu, ponieważ łatwo wtedy o zbyt mocne wychłodzenie organizmu i hipotermię. Normalnie, gdy morsujemy, nasze ciało broni przed wychłodzeniem organy wewnętrzne - zwęża naczynia krwionośne w skórze i mięśniach by utrzymać temperaturę organów wewnętrznych. Jeżeli jesteśmy pod wpływem alkoholu, naczynia nie zwężają się, co może spowodować wychłodzenie np. serca. Nie warto też się zanadto objadać przed morsowaniem, natomiast nie zaszkodzi czekoladka, banan albo inne źródło węglowodanów prostych. Nie morsujemy oczywiście także wówczas, kiedy jesteśmy przeziębieni, chorzy i mamy np. gorączkę.

Jak rozpocząć przygodę z morsowaniem?

Na początek polecamy spacery na bosaka po śniegu, zaczynając od kilku sekund. Z czasem dokładamy nacieranie się śniegiem i wydłużamy czas ekspozycji na zimno. Niektórzy polecają zimne prysznice, jako sposób na przełamanie lęku przed zimną wodą. Jeżeli jest to możliwe, należałoby porozumieć się z najbliższym klubem morsów i umówić na pierwszą kąpiel pod okiem doświadczonych „zimnoIubów". Wejście w grupie jest dużo łatwiejsze i oczywiście bezpieczniejsze. Za pierwszym razem może być to nawet 20 sekund, ważne, żeby przełamać wewnętrzne blokady i „wyjść ze strefy komfortu".

W ogrodowej praktyce

Wielu morsów zaczyna sezon morsowania w listopadzie w swoim ogródku. Napełniają wodą zbiornik na deszczowkę, popularnego ,,mauzerka" i codziennie rano przed kawą zanurzają się na minutę do trzech, po czym szybko się osuszają i w ten sposób rozpoczynają dzień ,,z uśmiechem na ustach". Polecamy taki poranek, a zamiast „mauzerka" można użyć np. większej beczki. Można też zastosować ,,wariant rosyjski” i wieczorem wystawić wiadro z wodą na zewnątrz. Rano wychodzimy do ogrodu, robimy kilka giębokich wdechów l wylewamy sobie wiadro zimnej wody na głowę. Efekt będzie podobny, a nie musimy przygotowywać dużego zbiornika.

Jak morsować bezpiecznie?

1. Nie morsować w pojedynkę.

2. Nie morsować pod wpływem alkoholu.

3. Nie morsować.jeżeIi zabronił nam tego lekarz.

4. Nie morsować w trakcie infekcji.

5. Przed morsowaniem warto przygotować luźną i łatwą do założenia odzież, ponieważ po wyjściu z wody, mogą zesztywnieć nam ręce.

6. Warto mieć też karimatę lub klapki basenowe, aby w trakcie ubierania się odizolować stopy od zmarzniętego gruntu i nie odmrozić palców.

7. Kiedy odczujemy dyskomfort - wychodzimy, to nie są zawody w staniu w wodzie na czas.

8. Morsowanie poprawia kondycję fizyczną i psychiczną organizmu. Wystarczy naprawdę krótka ekspozycja na zimno, aby odczuć jego zbawienny wpływ na zdrowie. Zachęcamy do niego wszystkich, niezależnie od wieku. Polecamy morsowanie w grupie oraz morsowanie ogrodowe. Pamiętajmy: morsujemy z głową!