Ciekawostki

Zbiór przeróżnych ciekawostek, faktów i mitów na temat zdrowia. Niektóre z nich mogą być przydatne w codziennym życiu, inne stanowią jedynie interesujący fakt, który warto znać.

Bakterie, czerwone mięso i ryzyko chorób układu krążenia

Od dawna wiadomo, iż dieta bogata w czerwone mięso zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Badania przeprowadzone przez naukowców w 2021 roku dowiodły, że to bakterie obecne w jelitach ludzi zamieniają składniki czerwonego mięsa w związki szkodliwe dla zdrowia. Naukowcy sugerują, że modyfikacja diety może obniżyć ryzyko chorób układu krążenia, a samo odkrycie powiązania diety z bakteriami pomoże w stworzeniu odpowiednich leków.

Przyjmowanie paracetamolu w ciąży

W krajach rozwiniętych wiele kobiet w którymś momencie ciąży przyjmuje paracetamol. Jest on uważany za najbezpieczniejszy środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla ciężarnych i dzieci. Pojawia się jednak coraz więcej badań wiążących prenatalny kontakt z paracetamolem z gorszym rozwojem poznawczym, większą liczbą problemów z zachowaniem, symptomami ASC i ADHD.

Wcześniak, noworodek donoszony i przenoszony

Dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży nazywa się wcześniakiem (noworodek urodzony przedwcześnie), urodzone pomiędzy 37 a 42 tygodniem ciąży to noworodek donoszony, natomiast urodzone po 42 tygodniu ciąży jest noworodkiem przenoszonym. Status noworodka dziecko będzie miało do ukończenia pierwszego miesiąca życia. Kolejny etap w rozwoju to niemowlę. Okres niemowlęctwa trwa od pierwszego miesiąca życia do ukończenia pierwszego roku.

Pępowina

Pępowina to organ łączący jeszcze nienarodzone dziecko z matką. Dzięki pępowinie do dziecka dociera tlen i substancje odżywcze oraz wydalane są związki przemiany materii.

Te strony warto odwiedzić

Helena Słomczyńska Biografia godnej naśladowania lekarki, pediatry, która całe życie poświęciła działalności ratującej zdrowie dzieci. Duże znaczenie w jej metodach odejścia do małego pacjenta odgrywało wywoływanie uśmiechu na buzi cierpiącego dziecka.

Dla dzieci do czytania Gdy na świecie pojawi się dziecko, kobieta szybko zapomina o porodzie, który nie zawsze miło wspomina. Noworodek rośnie, staje się niemowlakiem, a potem żywym i żądnym wrażeń dzieckiem. Wówczas mama zapewnia mu wszelkiego rodzaju zabawy i wrażenia. Jedną z bardziej lubianych czynności małych dzieci są wszelkiego rodzaju bajki czytane przez rodziców.