Ciekawostki

Zbiór przeróżnych ciekawostek, faktów i mitów na temat zdrowia. Niektóre z nich mogą być przydatne w codziennym życiu, inne stanowią jedynie interesujący fakt, który warto znać.

Bakterie, czerwone mięso i ryzyko chorób układu krążenia

Od dawna wiadomo, iż dieta bogata w czerwone mięso zwiększa ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Badania przeprowadzone przez naukowców w 2021 roku dowiodły, że to bakterie obecne w jelitach ludzi zamieniają składniki czerwonego mięsa w związki szkodliwe dla zdrowia. Naukowcy sugerują, że modyfikacja diety może obniżyć ryzyko chorób układu krążenia, a samo odkrycie powiązania diety z bakteriami pomoże w stworzeniu odpowiednich leków.

Przyjmowanie paracetamolu w ciąży

W krajach rozwiniętych wiele kobiet w którymś momencie ciąży przyjmuje paracetamol. Jest on uważany za najbezpieczniejszy środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy dla ciężarnych i dzieci. Pojawia się jednak coraz więcej badań wiążących prenatalny kontakt z paracetamolem z gorszym rozwojem poznawczym, większą liczbą problemów z zachowaniem, symptomami ASC i ADHD.

Wcześniak, noworodek donoszony i przenoszony

Dziecko urodzone przed 37 tygodniem ciąży nazywa się wcześniakiem (noworodek urodzony przedwcześnie), urodzone pomiędzy 37 a 42 tygodniem ciąży to noworodek donoszony, natomiast urodzone po 42 tygodniu ciąży jest noworodkiem przenoszonym. Status noworodka dziecko będzie miało do ukończenia pierwszego miesiąca życia. Kolejny etap w rozwoju to niemowlę. Okres niemowlęctwa trwa od pierwszego miesiąca życia do ukończenia pierwszego roku.

Pępowina

Pępowina to organ łączący jeszcze nienarodzone dziecko z matką. Dzięki pępowinie do dziecka dociera tlen i substancje odżywcze oraz wydalane są związki przemiany materii.

Uzdrawiająca wiara

Według niemieckiego naukowca, Heinricha Pompeya, religia pomaga zwalczać choroby. W ramach obradującego we Fryburgu sympozjum na temat,,Onkologia XXI wieku: odkrycia pacjenta", H. Pompey podkreślił, że wiele badań empirycznych wykazało, iż religia w pewnym stopniu przyczynia się do poprawy stanu psychofizycznego w chorobach". Niemiecki uczony twierdzi, że wiara jest ,,rzeczywistością rozpoznawalną", wyjaśnia dalej, że w zwalczaniu choroby w oparciu o przekonania religijne następuje „aktualizacja głębokiej wiary, czyli zdolności wierzenia w określonym momencie, że życie musi się dobrze potoczyć”.

Wiosenne zmęczenie

Wiosenne zmęczenie to głównie skutek nienaturalnego stylu życia cywilizacyjnych przeobrażeń. Przede wszystkim zbyt mało przebywamy na świeżym powietrzu i ruszamy się. Jeżeli jeszcze jesteśmy narażeni na różne stresy, od hałasu i rosnącego poczucia zagrożenia począwszy, na emocjonujących nadmiernie programach telewizyjnych oraz anomaliach pogodowych skończywszy, oraz odżywiamy się przetworzonymi przemysłowo pokarmami, zawierającymi wiele obciążających organizm chemicznych dodatków, bez witamin i mineralnych składników pokarmami, to nie należy dziwić się, że w okresie przestrajania się organizmu z cyklu zimowego do letniego zachowuje się on w sposób dla nas niepokojący i nieprzyjemny.

Bakteriobójcze rośliny

Od dawien dawna człowiek wykorzystywał mniej lub bardziej świadomie bakteriobójcze właściwości roślin. Spośród przypraw ziołowych znaczną popularnością cieszyły się koper ogrodowy, owoce kolendry, korzeń i ziele lubczyka, koper włoski, gorczyca biała, owoce jałowca, ziele mięty, szałwia. Dzisiaj wiemy, że wymienione rośliny zawierają spore ilości substancji fitoncydowych, skutecznie niszczących rozmaite mikroorganizmy.

Gdy leki nie leczą

W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się liczne głosy ostro krytykujące nadmierne stosowanie leków i wykazujące ich szkodliwość. Trzeba dodać, iż zagrożenie dostrzegają również sami lekarze wychowani przecież w duchu tradycyjnej medycyny opierającej się w terapii niemal wyłącznie na leku. Szczególnie dokładnie opisano negatywny wpływ antybiotyków. Te specyfiki zaburzają równowagę biologiczną pomiędzy drobnoustrojami żyjącymi w przewodzie pokarmowym i spełniającymi niezwykle ważne funkcje w procesie trawienia.
W efekcie szybko rozmnażają się bakterie niewrażliwe na antybiotyki, które z kolei wymagają leczenia innym antybiotykiem. Podawanie tego typu leków może prowadzić do różnych dolegliwości brzucha, zaburzeń w oddawaniu stolca, nudności, braku łaknienia, biegunek, bólów głowy itp. Konsekwencją długotrwałej kuracji antybiotykami bywa: silne osłabienie organizmu, całkowite wyginięcie flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym, co grozi m.in. grzybicami i alergiami, zaburzona zdolność produkowania i przyswajania witamin, uszkodzenie wątroby.

Dla ducha i ciała mniej słodyczy

Destabilizują i rozchwiewają system nerwowy słodycze, cukier, alkohol i kawa, głównie dlatego, że wypłukują witaminy i mikroelementy. Dlatego ludzie dorośli i starsi, ale też dzieci powinni jak najrzadziej spożywać słodycze, a zwłaszcza słodycze produkowane przemysłowo: czekoladę, cukierki, ciastka. Dużo korzystniejsze byłyby suszone owoce, miód, syropy naturalne. Warto również zamiast pobudzającej czarnej herbaty pić herbaty ziołowe. W diecie powinno być dużo zielonych i korzeniowych warzyw, chleba razowego, płatków, grubych kasz.

Te strony warto odwiedzić

Helena Słomczyńska Biografia godnej naśladowania lekarki, pediatry, która całe życie poświęciła działalności ratującej zdrowie dzieci. Duże znaczenie w jej metodach odejścia do małego pacjenta odgrywało wywoływanie uśmiechu na buzi cierpiącego dziecka.

Dla dzieci do czytania Gdy na świecie pojawi się dziecko, kobieta szybko zapomina o porodzie, który nie zawsze miło wspomina. Noworodek rośnie, staje się niemowlakiem, a potem żywym i żądnym wrażeń dzieckiem. Wówczas mama zapewnia mu wszelkiego rodzaju zabawy i wrażenia. Jedną z bardziej lubianych czynności małych dzieci są wszelkiego rodzaju bajki czytane przez rodziców.