Siódmy miesiąc ciąży

kobieta w siódmym miesiącu ciąży

Mama

Twój brzuszek rośnie jak na drożdżach, nic dziwnego, że czasem nawet obce panie w sklepie czy na poczcie zaczepiają się, pytając o samopoczucie, płeć maleństwa itd. Możesz odczuwać poirytowanie faktem, że teraz dla wszystkich najważniejsza jest twoja ciąża i dziecko, a twoja osoba w aspektach innych niż macierzyństwo schodzi na dalszy plan. Nie martw się- przechodzi przez to zdecydowana większość ciężarnych, stąd dobrym pomysłem jest poznanie innych mam w podobnej sytuacji i wspólne „ponarzekanie” sobie na trudny waszego wyjątkowego stanu. A trochę ich jest- uciążliwe obrzęki, problemy natury pokarmowej (powszechna jest m. in. zgaga spowodowana uciskiem płodu na żołądek i cofaniem się treści pokarmowej do przełyku), skurcze mięśni (przyczyna: niedobór magnezu, „zabieranego” z twojego organizmu przez dziecko), czy choćby coraz większa ruchliwość malucha- szczupłe panie mogą ją odczuwać jako uciążliwą, ponieważ mocniejsze „kopniaki” sprawiają im po prostu ból! Trudno także znaleźć ci wygodną pozycję do spania- brzuch przeszkadza, doskwiera zgaga, bolą nogi. Skóra na brzuchu jest coraz bardziej naciągnięta- jeśli wcześniej tego nie robiłaś, koniecznie zacznij smarować brzuszek kremami przeciwko rozstępom (zwróć uwagę, czy są przeznaczone dla przyszłych mam) albo zwykłą oliwką. Przyjrzyj się także swoim piersiom- prawdopodobnie co jakiś czas (szczególnie po nocy) zauważasz, że wycieka z nich biały lub żółty płyn. Spokojnie- to siara, pierwsze mleko. Nie martw się, że zanim urodzisz dziecko, będzie płynąć bez kontroli, plamiąc ubrania. Z reguły to tylko kilka kropelek raz na kilka dni. Organizm pełną parą szykuje się do nadejścia małego głodomorka!

Siódmy miesiąc ciąży to idealny okres na skompletowanie wyprawki dla dziecka. Do porodu jeszcze troszkę czasu, ale później spory brzuch i ogólnie coraz gorsze samopoczucie raczej nie będą sprzyjały zakupowemu szaleństwu. Nie zostawiaj go na ostatnią chwilę- później stres może odebrać ci całą radość z przebierania w maleńkich kaftanikach i skarpetkach.

Dziecko

Twój maluch powoli szykuje się na spotkanie z rodzicami. Wszystkie jego narządy są już w pełni rozwinięte, oprócz płuc, które muszą jeszcze się trochę lepiej dokształcić- dlatego wcześniaki zazwyczaj potrzebują pomocy w oddychaniu i robią to za nie specjalne urządzenia. Na tym etapie bardzo szybko rozwija się mózg i układ nerwowy- nie odmawiaj sobie zatem produktów bogatych w kwasy tłuszczowe nazywane omega 3, świetnie wpływające właśnie na pracę tych elementów organizmu. Twój maluszek otoczony jest dźwiękami, na które reaguje. Z pewnością poczujesz to, gdy np. wypadnie ci z rąk garnek i narobi trochę hałasu- dziecko podskoczy bądź mocno kopnie na znak, że nie do końca mu się to podoba... Ponadto otwierają się maluchowi sklejone dotychczas powieki- już wie, kiedy jest jasno, a kiedy ciemno, co pozwoli mu się nieco przygotować do prowadzonego przez rodziców trybu życia- w nocy się śpi, a za dnia harcuje. Oczywiście nie od razu po narodzinach dziecko będzie tego ściśle przestrzegało, gdyż jego rytm wyznaczać będzie przede wszystkim głód i potrzeba snu (również za dnia). Już teraz jesteś jednak w stanie stwierdzić, kiedy maleństwo ma okres największej aktywności. Prawdopodobnie przełoży się to także na jego tryb życia już po narodzinach. Tymczasem warto wiedzieć, że u twojego dziecka już teraz pojawiają się marzenia senne, mózg odtwarza ,,zdarzenia”, jakie przytrafiły się twojemu dziecku, np. wyżej wspomniany hałas, potknięcie i chwilowa utrata równowagi przez mamę, ręka taty na brzuchu- tak, dziecko potrafi odróżnić, kiedy głaszcze go mama, a kiedy tata!

W siódmym miesiącu ciąży dziecko wykształca i doskonali odruch ssania i odruch szukania, dzięki czemu większość maluszków bez problemu trafia do sutka już kilka sekund po urodzeniu. Twój potomek pod koniec siódmego miesiąca waży nieco ponad kilogram i mierzy wyprostowane ok. 36 cm.