Piąty miesiąc ciąży

kobieta ogląda zdjęcie USG płodu

Mama

Piąty miesiąc ciąży to ten moment, kiedy ludzie zaczynają ustępować ci miejsca w zatłoczonym tramwaju a dawno niewidziani znajomi uśmiechają się porozumiewawczo spoglądając na twoje zaokrąglone kształty- tak, ukrycie brzuszka mogłoby graniczyć z cudem, ale po co to robić? Masz ochotę przecież podzielić się swoim szczęściem z całym światem- najprawdopodobniej znasz już płeć maleństwa, a może nawet wybraliście już imię. Z drugiej strony coraz większy ciężar sprawia, że trudniej ci się poruszać i oddychać. Pamiętaj przynajmniej kilka razy w ciągu dnia usiąść z podniesionymi nogami, nie zapominaj także o regularnych i zdrowych przekąskach. Jeśli masz już starsze dziecko, postaraj się go nie nosić, bowiem mięśnie dna macicy, które odpowiadają za utrzymanie ciąży, pracują także podczas dźwigania- nie można ich nadwyrężać, by nie stwarzać zagrożenia dla maleństwa w brzuchu.

Piąty miesiąc to okres zwiększonego zapotrzebowania na wapń, ponieważ kości dziecka bardzo szybko się rozwijają. Jeśli przyszła mama nie dba o wystarczającą jego ilość w diecie, może to doprowadzić do próchnicy, stąd konieczność wizyty u stomatologa przynajmniej raz w trakcie ciąży. Jeśli brzuszek jeszcze nie jest dobrze widoczny, koniecznie poinformuj dentystę o swoim stanie, bowiem w twoim przypadku używanie pewnych substancji w procesie leczenia zębów może być niebezpieczne lub niekorzystne dla rozwijającego się dziecka.

Jeśli kontrolne badanie USG wypada w piątym miesiącu (a w przypadku większości ciężarnych tak właśnie jest), warto wybrać się do gabinetu z przyszłym ojcem. Na monitorze widać już zarys małego człowieka, z pomocą lekarza rozpoznacie poszczególne części ciała, np. nóżki czy główkę. Jeśli będziecie mieli troszkę szczęścia, zaobserwujecie ruchy maleństwa, które pośle wam buziaka albo pomacha rączką... Są to ważne chwile i na pewno pozwolą jeszcze bardziej oswoić się z myślą o rodzicielstwie.

Pod koniec piątego miesiąca (zazwyczaj w 20 tygodniu przy pierwszym dziecku, przy kolejnych nieco wcześniej) zaczynasz odczuwać ruchy dziecka. Początkowo są to delikatne „muśnięcia”, jakby łaskotanie, które z dnia na dzień jest silniejsze- już w szóstym miesiącu ciąży czekają cię solidne kopniaki!

Dziecko

Twoje dziecko, na skutek zwapnienia kosteczek słuchowych, podsłuchuje co dzieje się w organizmie mamy i we wielkim świecie. Z pewnością poczujesz, gdy przestraszy się jakiegoś silnego, nieoczekiwanego hałasu, bo raptownie podskoczy. Już teraz maluch poznaje melodię ojczystej mowy- największą przyjemność sprawia mu słuchanie głosu mamy, jednak rozpoznaje także inne bliskie osoby- tatę, rodzeństwo oraz takie, z którymi mama często rozmawia. Uspokaja się, gdy słyszy miarowe bicie twojego serca.

Maluch bardzo aktywnie spędza teraz czas. Wciąż ma sporo miejsca na różne wygibasy, ale dużo ćwiczy również inne czynności, np. ssanie kciuka. W ten sposób doskonali odruch, który pozwoli mu przyssać się do twojej piersi natychmiast po urodzeniu. Gdyby aparatura USG była na tyle dokładna, z pewnością zaskoczyłby cię fakt, że twoje maleństwo porośnięte jest delikatnymi włoskami, nazywanymi meszkiem. Nie martw się, do porodu zdąży on zniknąć, w przeciwieństwie do specjalnej mazi płodowej, która także pokrywa ciałko dziecka. Ma ona zadanie ochronne, broni skóry dziecka przed długotrwałym wpływem środowiska wodnego, w którym jak na razie żyje. Maź płodowa jest zmywana przez położne od razu po porodzie, chociaż najnowsze wytyczne wskazują na jej dobroczynny wpływ na skórę i zalecają pozostawienie mazi przynajmniej kilka godzin po narodzinach. Być może normy postępowania dla położnych w tym zakresie już niebawem się zmienią, tak, jak ma to miejsce w coraz większej ilości aspektów działania związanego z odbieraniem porodu i opieką nad położnicą oraz noworodkiem.