Od zapłodnienia do narodzin
W sieci pojawiło się niezwykle poruszające wystąpienie Alexandra Tsiaras’a, który prezentuje animację komputerową przedstawiającą proces poczęcia, rozwoju płodu i narodzin dziecka. Animacja „Od zapłodnienia do narodzin” powstała dzięki najnowszym osiągnięciom w dziedzinie medycyny i informatyki.
Poniżej zamieszczone jest wystąpienie w postaci wideo oraz tłumaczenie wystąpienia wraz z zrzutami ekranu obrazującymi rozwój płodu od zarodka do narodzin.
Otrzymałem posadę profesora medycyny i dyrektora wizualizacji badań na wydziale medycyny uniwersytetu Yale. Pisałem oprogramowanie dla NASA do symulacji operacji chirurgicznych, przygotowujących astronautów do operowania podczas dalekich podróży kosmicznych. W pracy fascynowało nas to, że dzięki nowym metodom skanowania zobaczyliśmy rzeczy nigdy wcześniej niewidziane. To, co ujrzeliśmy w głębi ciała, wprawiało w zdumienie.
Pamiętam jak pierwszy raz badaliśmy kolagen. Całe ciało: włosy, skóra, kości, paznokcie, wszystko zbudowane jest z kolagenu. W budowie przypomina włókno, które wije się i skręca. Jedynie w przypadku rogówki oka kolagen przybiera inna postać. W oku ma kształt siatki, dzięki czemu jest krystalicznie przezroczysty, a nie mętny. Tak doskonałej strukturze trudno nie przypisać boskości. Widzieliśmy to wszędzie, w rożnych częściach ciała.
Teraz słowo o innym projekcie. Trwały wówczas prace nad rezonansem mikromagnetycznym z NIH. Byłem związany z projektem stworzenia wizualizacji rozwoju płodu od zarodka do narodzin, używając w tym celu wspomnianych technologii. Zaprogramowałem algorytmy, a sprzęt zbudował Paul Lauterbur, laureat nagrody Nobla za wynalezienie MRI. Mam ze sobą ten materiał. Pokażę wam część pracy pod tytułem "Od zapłodnienia do narodzin".

Fot.1: Oocyt.

Fot.2: Plemniki.

Fot.3: Zapłodniona komórka jajowa.

Fot.4: 24 godziny od zapłodnienia: Pierwszy podział komórki.

Fot.5: Komórka jajowa dzieli się kilka godzin po zapłodnieniu. Ponownie dzieli się co 12 - 15 godzin.

Fot.6: Wczesne stadium rozwojowe zarodka.

Fot.7: Pęcherzyk żółtkowy nadal pełni funkcję odżywczą.

Fot.8: 25 dni od zapłodnienia: Rozwój komory serca.

Fot.9: 32 dni od zapłodnienia: Kształtują się ręce i ramiona płodu.

Fot.10: 36 dzień: Kształtują się zawiązki kręgosłupa.

Fot.11: W tym okresie płód rozwija się najszybciej.

Fot.12: Widoczne są już rączki dziecka.

Fot.13: Gdyby płód rozwijał się w tym tempie przez 9 miesięcy, podczas porodu dziecko ważyło by 1,5 tony. Na zrzucie widoczna jest głowa dziecka wraz z oczami.

Fot.14: 45 dzień: Układ krwionośny płodu.

Fot.15: Serce zarodka bije dwa razy szybciej niż serce matki.

Fot.16: Właśnie minął 51 dzień od zapłodnienia.

Fot.17: 52 dni: Kształtują się siatkówka, nos i palce.

Fot.18: Ciągły ruch płodu w macicy jest niezbędny w rozwoju mięśni i szkieletu.

Fot.19: Widoczna jest cała sylwetka dziecka.

Fot.20: 12 tydzień ciąży: Zawiązki narządów płciowych, płeć dziecka jest nadal nie do rozpoznania.

Fot.21: Twarz dziecka - płód ssie kciuk.

Fot.22: 8 miesiąc ciąży - stopy dziecka.

Fot.23: Rączki dziecka w 8 miesiącu ciąży.

Fot.24: Dziecko w ósmym miesiącu ciąży.

Fot.25: Poród - wypychanie dziecka.

Fot.26: Osoba odbierająca poród widzi już głowę dziecka.

Fot.27: Następnie wychodzą barki, ręce, tułów, biodra i nogi. Na świecie urodziło się kolejny człowiek.
Jak widzicie materiały wykorzystane w tej pracy robią ogromne wrażenie. Skanując coraz więcej na potrzeby projektu, zobaczyliśmy jak z dwóch prostych komórek, w wyniku niesamowitych procesów, powstaje człowiek.
Pracując nad materiałem, przyglądaliśmy się małym cząstkom ciała, małym fragmentom tkanek. Zobaczyliśmy jak trofoblast oddziela się od blastocysty i zagnieżdża w ściance macicy, oznajmiając "Nigdzie się stąd nie ruszam". Nagle porozumiewa się z estrogenem i progesteronem mówiąc: "Zostaję, zagnieźdźcie mnie". Formuje się niesamowity, trójliniowy zarodek, który po 44 dniach wygląda znajomo, a w dziewiątym tygodniu naprawdę staje się małym człowiekiem.

Fot.28: Dwudniowy zarodek.

Fot.29: Płód 44 dni od zapłodnienia.

Fot.30: Płód w dziewiątym tygodniu ciąży.
Zdumiewające jest to, skąd mamy ten wewnętrzny biologiczny mechanizm potrzebny do przeprowadzenia tych procesów? Pokażę wam coś wyjątkowego. Oto ludzkie serce w 25 dniu ciąży. Składa się z dwóch rurek. W 4 tygodniu ciąży jak cudowne origami, komórki mnożą się przez podział z prędkością milionów na sekundę. W piątym tygodniu pojawiają się zawiązki przedsionka i komór. W 6 tygodniu rozpoczyna się podział mięśni brodawkowatych, właściwie zdolnych do operowania każdą z zastawek serca, aż do momentu pełnego rozwoju serca.

Fot.31: Serce płodu w 25 dniu od zapłodnienia.

Fot.32: Serce płodu w czwartym tygodniu ciąży.

Fot.33: Serce płodu w szóstym tygodniu ciąży.

Fot.34: Serce płodu w ósmym tygodniu ciąży.

Fot.35: Serce w pełni ukształtowane.
Później mamy rozwój reszty ludzkiego ciała. Procesy zachodzące w strukturach DNA i decydujące o umiejscowieniu komórek nerwowych są jak czary, a ich matematyczny zapis tak złożony, że aż dla człowieka niepojęty. I choć jestem matematykiem w zdumienie wprawia mnie nieomylność instrukcji wydawanych podczas rozwoju człowieka. Są to czary, cuda.

Fot.36: 4-tygodniowy embrion.

Fot.37: 9-tygodniowy płód.

Fot.38: Płód 5-miesięczny.
Przyjrzyjmy się dojrzałej formie życia, a konkretnie małej kępce naczyń włosowatych. Jest to mikroskopijna struktura, a juz przed narodzinami długość żył człowieka sięga 60 tysięcy mil (95 tys. km). Z czego gołym okiem widać tylko jedną milę. 59 999 mil żył dostarcza składników pokarmowych i odprowadza zbędne produkty przemiany materii. Tak skomplikowane tego w jeden układ, jest dla nas, ludzi, niezrozumiałe i aktualnie nie do ogarnięcia przez matematykę.

Fot.39: Tętnice, żyły i naczynia włosowate.
Informacje z mózgu płyną do reszty ciała. Spójrzcie jak zawiły jest rozwój zakrętów mózgu. Skąd wiedzą o tym, że zakręty przechowują więcej informacji?

Fot.40: Mózg u płodu 29 dni od zapłodnienia.

Fot.41: Mózg u płodu 52 dni od zapłodnienia.

Fot.42: Mózg u płodu 59 dni od zapłodnienia.

Fot.43: Mózg u płodu w 20 tygodniu ciąży.

Fot.44: Mózg u płodu w szóstym miesiącu ciąży.

Fot.45: Mózg u płodu w dziewiątym miesiącu ciąży.

Fot.46: Mózg u dorosłego człowieka.
Patrzymy na rozwój mózgu dziecka. Między innymi nad tym teraz pracujemy. Rozpoczynamy dwa badania nad skanami mózgu dziecka od narodzin. Będziemy badać 250 dzieci co 6 miesięcy, do szóstego roku życia, przyglądając się rozwojowi zakrętów i bruzd mózgu, dzięki którym powstają wspomnienia i sam człowiek. Nie chodzi o byt sam w sobie, ale skąd w ciele kobiety świadomość tego, że takie właśnie struktury DNA stworzą jej ciało i wyposażą je w układ odpornościowy i krążeniowy tworząc ruchomy ustrój zdolny wykształcić dziecko w sposób wprawiający w zdumienie. Jest to magia życia, magia człowieka.

Fot.47: Kobieta w piątym miesiącu ciąży.

Fot.48: Kobieta w dziewiątym miesiącu ciąży.

Fot.49: Kobieta w ciąży i dziecko.

Fot.50: Dzieci.