Choroba mokrych rąk

kobieta sprząta mieszkanie Przy wykonywaniu różnych prac domowych ręce narażone są na szkodliwe działanie detergentów. Substancje te znajdują się we wszystkich środkach piorących, zmywających i czyszczących. Pod ich wpływem skóra dłoni, zwłaszcza nad kostkami palców, staje się sucha, szorstka i zaczerwienionia, szybko traci elastyczność i łuszczy się. Może to być początkiem wyprysku, czyli powierzchownego zapalenia skóry - pojawiają się wtedy liczne grudki, pęcherzyki (niekiedy sączące), zaczerwienienie. Często występuje swędzenie, prowokując do drapania, wskutek czego tworzą się mniejsze lub większe ranki, ułatwiające zakażenie bakteryjne skóry. Te zmiany na skórze są następstwem miejscowego uczulenia na związki chemiczne, z jakimi stykają się nasze ręce.

Jak temu zapobiec?

- Przed rozpoczęciem prania, zmywania, sprzątania bezwzględnie zakładać rękawiczki, których wnętrze wysypane jest dokładnie tałkiem.

- Po każdym zabrudzeniu myć ręce letnią wodą (nigdy gorącą) i mydłem dobrej jakości (o właściwym pH), jednak nie za mocno perfumowanym.

- Dokładnie osuszać ręce po umyciu.

- Po każdym umyciu wmasować w ręce krem nawilżający. Wieczorem braćnieco więcej kremu niż w ciągu dnia i przez kilka minut robić masaż rąk od czubków palców aż po przeguby.

- Raz w tygodniu nałożyć na ręce maseczkę z siemienia lnianego lub kompres z podgrzanej oliwy.

- Nigdy nie drapać swędzących miejsc.

- Dbać o odpowiednią dietę, bogatą w żelazo, wapń, fosfor, cynk oraz witaminy, zwłaszcza A i B.

Jeżeli z pęcheizyków na rękach sączy się płyn, można zrobić okłady z naparu rumianku lub esencji herbaty. Po ustąpienu sączenia zaleca się maści typu Torrnentiol, Linomag. Jeżeli wyprysk jest bardzo dokuczliwy i rozszerza się także na inne części ciała, lekarze zapisują czasem maści z kortykosteroidami. Nie wolno ich jednak aplikować bez konsultacji lekarskiej.

W leczeniu chorych rąk najważniejsze jest ustalenie, co nas uczula, i unikanie kontaktu z alergenem. Zmiany skórne można przemywać wodą wapienną (na receptę) lub stosować łagodzące kąpiele lecznicze z krochmalu sporządzonego z mąki pszennej lub z naparu rumianku. W czasie tych kąpieli nie należy używać mydła. Po wyjsciu z wanny osuszyć skórę ręcznikiem dobrze wchłaniającym wodę, starając się nie wycierać jej zbyt intensywnie. Optymalny czas kąpieli to 15-25 minut.

Kortykosteroidy

Maści i kremy z kortykosteroidami skutecznie leczą stany zapalne skóry, ale ich długotrwałe stosowanie wywołuje negatywne następstwa:

- skóra staje się coraz cieńsza i niemal zupełnie przezroczysta (widoczne są naczynia krwionośne oraz powstaja rozstępy);

- efekt działania tych środków może maskować grzybicę skóry;

- po odstawieniu kortykosteroidów dolegliwości mogą powrócić, i to nawet w cięższej postaci.