Moczenie u dorosłych

żółte plamy imitujące mocz Ponad 12 proc. kobiet i około 7 proc. mężczyzn w wieku ponad 65 lat ma kłopoty z nietrzymaniem moczu. Przy czym z obserwacji lekarzy wynika, że zjawisko nasila się i cierpiących szybko przybywa. Można zmniejszyć różnorakie dolegliwości pęcherza, w tym nietrzymanie moczu, stosując profilaktycznie różne naturalne metody oraz pijąc ziółka. Bardzo niekorzystny wpływ na procesy wydalania moczu ma stres. Pracę układu nerwowego wydatnie poprawiają regularne spacery na świeżym powietrzu, gimnastyka, spanie w dobrze przewietrzonym pokoju. Ruch szczególnie dobroczynny bywa rankiem i późnym popołudniem, zaś wiosną i latem wieczorem. Warto unikać oglądania emocjonujących filmów, programów i widowisk.

Lipa z melisą i dziurawcem

Warto odstawić pobudzające napoje, zwłaszcza kawę i herbatę. Zamiast nich na stałe pić lekko osłodzone miodem herbatki ziołowe zwłaszcza z lipy, dziurawca i melisy. Jedną łyżkę kwiatów lipy zalać szklanką wrzątku. Wypić w ciągu dnia 2-3 szklanki. Podobnie sporządza się herbatkę z melisy. Dziurawca bierze się łyżeczkę na szklankę. Wymienione ziółka można zmieszać w równej proporcji i potem sporządzać z nich herbaty. Przygotowanie i stosowanie podobne jak herbaty z kwiatów lipy.

Gimnastyka miednicy

Często przyczyną nietrzymania moczu u pań jest osłabienie mięśni miednicy małej. Warto więc wykonywać różne ćwiczenia gimnastyczne, które je wzmacniają. Najskuteczniejsze są systematyczne, wykonywane kilka razy dziennie, różnorakie napinania i rozluźniania mięśni okolic pochwy. Proste ćwiczenie wzmacniające polega na zatrzymywaniu moczu w trakcie jego od dawania. Generalnie jednak wszelkie rodzaje ruchu są korzystne, warto więc na stałe wprowadzić zwyczaj gimnastykowania się, ze szczególnym uwzględnieniem okolic bioder i brzucha.

Surówki z selerem

Pracę układu moczowego można polepszyć odpowiednią dietą. Najlepiej okresowo jadać więcej posiłków jarsko-mlecznych z dużą ilością surówek ze świeżych warzyw, zwłaszcza selera, kalafiora, pietruszki, szparagów. Dobroczynne są okresowe posty, polegające na jadaniu tylko owoców, które oczyszczają organizm. Ograniczyć trzeba używki, jadanie słodyczy, ciast, ciastek z kremem, ciężkich potraw, mięsa pieczonego i smażonego. Warto używać różnych przypraw ziołowych, jadać chrzan, cebulę. Przy skłonności do moczenia nie pijać zbyt dużej ilości napojów. Odstawić wszystkie napoje gazowane. Ostatnie płyny spożyć około godz. 17-18.

Zobacz również:
Kuracje na prostatę