Sposoby na cholesterol

dobry i zły cholesterol Wysoki poziom cholesterolu we krwi stał się współczesną plagą społeczeństw cywilizowanych i jest on w głównej części czynnikiem ryzyka powstawania arteriosklerozy, miażdżycy. W powszechnej świadomości najskuteczniejszą metodą obniżania cholesterolu we krwi, jak na razie, pozostaje odpowiednia dieta, najogólniej lekko strawna jarsko-mleczna z dużą ilością surówek. Unikać pokarmów przetworzonych, bo zawierają one różne składniki dodatkowo obciążające wątrobę. Dobroczynne są okresowe posty, spora porcja ruchu na świeżym powietrzu. Ale jest to tylko część prawdy.

Więcej spokoju, mniej nerwów

Tak naprawdę daleko ważniejsze jest ograniczenie stresów, napięć, silnych emocji, bowiem według współczesnych badań, aż około 70 proc. cholesterolu wytwarza się w wyniku procesów wewnętrznych. Trzeba dodać, że specyficznym stresem wewnętrznym dla organizmu bywa też jadanie nienaturalnej, nadmiernie przetworzonej żywności. Kto więc ma nadmiar cholesterolu oprócz zmiany diety powinien zadbać bardziej o spokój wewnętrzny, więcej się relaksować, spacerować, medytować, modlić, przebywać w ciszy. Unikać powinien zaś nerwowych dyskusji, oglądania telewizji z programami wzbudzającymi emocje, uporządkować relacje z najbliższymi, współpracownikami, szefami, podwładnymi itp.

Kuracja otrębami owsianymi

By zmniejszyć poziom cholesterolu należy spożywać produkty ubogie w tłuszcz, zwłaszcza przetworzony, nienaturalny. I tutaj nieocenione stają się warzywa i owoce, ze zbóż zaś owies. Dzięki zawartym w nim tzw. materiałom balastowym nazywanych także popularnie błonnikiem, włóknem roślinnym, nadmiar cholesterolu i kwasów tłuszczowych łatwiej jest wydalany z organizmu. Wskutek tego mniej cholesterolu trafia do krwi i spada jego poziom. Nie wnikając w dalsze rozważania na ten temat warto wiedzieć wszakże, że korzystniejsze jest używanie otrąb owsianych niż płatków, ponieważ zawierają one znacznie więcej korzystnego błonnika. Lekarze dietetycy uważają, że korzystna dawka winna wynosić 30 do 50 g otrąb dziennie.