Nie bójmy się sauny

ludzie w saunie Wiele osób boi się korzystać z sauny. Czy mają rację?

Pierwsze zetknięcie z gorącym powietrzem zapiera dech w piersiach. Ale już po chwili organizm przyzwyczaja się do wysokiej temperatury. A jeżeli będziemy przestrzegać pewnych zasad, pobyt w saunie może przynieść nam sporo korzyści.

Oczyszczone ciało

Wysoka temperatura w saunie powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych i otwieranie porów skóry, przez które organizm wydala szkodliwe substancje. Wspomaga to pracę nerek, ponieważ 3/4 toksyn usuwane jest poprzez pory skóry. Obliczono, że przez jedną godzinę pobytu w saunie organizm wydala wraz z potem tyle toksyn, ile zdrowe nerki w ciagu doby! Poprawia się więc przemiana materii, oczyszczona skóra staje się sprężysta i gładka. Cera nabiera zdrowego wyglądu. W saunie chudniemy, dochodzi do redukcji tkanki tłuszczowej i zmniejsza się cellulit.

Ukojenie nerwów

Sauna jest równaież znakomitym lekarstwema na bezsenność, na którą cierpi co czwarty człowiek. Pobyt w niej uspokaja, powoduje oderwanie się od codziennych kłopotów. Zmiany temperatury likwidują napięcia nerwowe, rozluźniają mięśnie, relaksują. Poprawia się samopoczucie.

Zahartowany organizm

Regularne wizyty w saunie świetnie hartują. W ciągu niedługiego czasu nasz organizm musi się uporać ze skokami temperatury: rozbierarny się w temperaturze 20-24°C, w kabinie panuje temperatura 60-100°C, potem bierzemy ciepły prysznic (30-40°C) oraz chłodny ( 15-20°C ). Takie wahania uodporniają organizm na zmiany pogody. Naukowcy udowodnili, że korzystający z sauny dziesięciokrotnie rzadziej chorują na grypę i przeziębienia niż inni.

Ciśnienie w normie

Zmiany temperatury (w saunie i pod prysznicem) to doskonały "masaż" naczyń krwionośnych. A pubudzenie krwiubicgu powoduje lepsze odżywianie i oczyszczanie komórek organizmu. Ma to wpływ na wyrównanie ciśnienia tętniczego. W większości przypadków już po piętnastu pobytach w saunie wraca ono do normy. Ale nie wszystkie kłopoty z ciśnieniem da się rozwiązać, korzystając z takiej terapii. Niektórym nadciśnieniowcom i niskociśnieniowcom panująca tam gorąca atmosfera może nawet zaszkodzić. Dlatego o tym, czy mogą pozwolić sobie na kilka seansów w saunie, powinien decydować lekarz.

Kiedy unikać sauny?

Przeciwwskazania to: wysoka gorączka, choroby serca i układu krążenia, schorzenia nerek, wrzody żołądka i dwunastnicy, nadczynność tarczycy, padaczka, zapalenie nerek i gruźlica, ciąża. Nie zawsze dobrze jest korzystać z sauny przy nadciśnieniu tętniczym. Sauna nie jest wskazana również dla osób ze skłonnością do rozszerzania się naczynek. Jeśli mamy jakiekolwiek dolegliwości, zawsze lepiej poradzić się lekarza, zanim zdecydujemy się na saunę.

10 rad dla nowicjuszy

1. Przed pójściem do sauny nie smaruj się kremami, nie jedz za dużo, nie pij kawy ani alkoholu. Zdejmij zegarek i biżuterię (mogą poparzyć skórę). Lepiej korzystaj z sauny nago - twoje ciało swobodnie wtedy oddycha.

2. Przed wejściem do sauny umyj się pod letnim natryskiem, a potem wytrzyj do sucha.

3. Na początek połóż się na dolnej ławce, podkładając suchy ręcznik tak, by nie przykrywał całej ławy (jest ażurowa, aby ułatwić przewiew).

4. Jeśli dobrze znosisz wysoką temperaturę, po kilku minutach możesz przenieść się wyżej. Ale nie wchodź od razu pod sufit.

5. Jeżeli gorzej się poczujesz, wyjdź z kabiny, bo możesz zasłabnąć.

6. Po wyjściu z sauny musisz schłodzić ciało pod prysznicem. Strumieniem wody (letniej, nie zimnej) oblej najpierw nogi (od stóp w górę), później ręce (od dłoni do ramion), a następnie twarz, kark i tułów. Lekko się wytrzyj i jeszcze przez jakiś czas pozostań w chłodnym pomieszczeniu. Gdy poczujesz chłód w stopach, wracaj do kabiny.

7. Najlepiej przejść trzykrotnie cykl nagrzewania i oziębiania ciała. Ostatnie ochłodzenie jest bardzo ważne, bowiem zbyt słabe obniżenie temperatury może wywołać dalsze pocenie się, osłabienie i ból głowy.

8. Podczas ostatniego schładzania możesz zrobić peeling ciała. Złuszcz naskórek szczotką bądź szorstką rękawicą i preparatem do peelingu lub solą kuchenną. Potem opłucz się najpierw letnią, następnie zimną wodą. Wytrzyj się ręcznikiem i wmasuj okrężnymi ruchami odżywczy balsam.

9. Po zabiegu koniecznie odpocznij w wygodnej pozycji i uzupełnij niedobór płynów w organizmie: napij się wody mineralnej lub soku. Nie pij alkoholu!

10. Nie chodź do sauny częściej niz l-2 razy w tygodniu.