Trenuj pamięć!

pamięć człowieka Każdy może doskonalić i usprawniać swoją pamięć. Działanie pamięci możemy podzielić na trzy etapy: zbieranie informacji dochodzących do mózgu przez zmysły, ich zapamiętywanie i przypominaie sobie „śladu pamięciowego". Chcąc poprawić swoją panńęć i zachować do późnej starości sprawny jasny umysł, trzeba prowadzić higieniczny tryb życia, dbać o ogólną kondycję organizmu i świadomie kontrolować proces zapamiętywania.

Móżg potrzebuje boru i żelaza

Bor jest mikroelementem, który w organizmie człowieka odpowiada za sprawność czynności bioelektrycznych mózgu. Dużo boru zawierają orzechy (10 dag jakichkołwiek owoców z tej grupy pokrywa dobowe zapotrzebowanie na bor). Nieco mniej zawierają go brokuły (trzeba 20 dag), brzoskwinie, jabłka i gruszki (wystarczy zjeść dwa owoce) oraz winogrona. Problemy z pamięcią może rozwiązać dieta bogata w żelazo. Najwięcei zawierają go czerwone ważywa, czerwone mięso, soja i jej pochodne oraz małże.

Rady dla zapominalskich

> Koncentruj się na tym, co dzieje się w danej chwili. Na pnzykład w czasie rozmowy z kimś nie tylko mów i słuchaj, ale zwróć uwagę na zapach kosmetyku swojego rozmówcy, na styl i kolorystykę jego stroju, na detale wystroju wnętrza, w którym rozmawiacie. Zauważ, czy w tle gra radio, czy za oknem świeci słońce. Przypominając sobie po paru godzinach to spotkanie, będziesz zaskoczony, jak wiele dotąd nieistotnych szczegółów zapadło ci w pamięć.

> Wykorzystaj wszystkie swoje zmysły. Możesz zrobić serię takich ćwiczeń: weź do ręki owoc, np. śliwkę. Poczuj jej ciężar, sprawdź, czy w obu dłoniach odbierasz ją identycznie. Przyjrzyj się kolorowi, poczuj pod opuszkami palców gładkość jej skórki. Powąchaj. Potem ugryź, uświadom sobie smak i soczystość. Na koniec zjedz i oceń, czy jesteś zadowolony. To samo zrób z gruszką, chlebem.

> Często ćwicz zapamiętywanie krótkotrwałe. Kiedy idziesz ulicą, spójrz na tablicę rejestracyjną przejeżdzającego samochodu, potem natychmiast zamknij oczy, powtórz w myśli numer rejestracyjny, otwórz oczy i sprawdź, czy dobrze zapamiętałeś. Wykonuj to ćwiczenie codziennie, kilkanaście razy.

Ucz się z sukcesem

Pamięć może być krótkotrwała i długotrwała. Jedna i druga doskonale rozwija się pod wpływem skojarzeń i wyobraźni. Najbardziej jest to widoczne w trakcie uczenia się.

Aby efekty nauki były trwałe:

- umieszczaj to, co dla ciebie najważniejsze, na początku lub na końcu materiału do nauki. Jeśli wszystko jest jednakowo ważne, na końcu zrób podsumowanie w punktach;

- nie ucz się czegoś, czego nie rozumiesz. Trudny materiał przeredaguj tak, by każde słowo było jasne;

- łącz kilka informacji w jedną całość, która będzie dla ciebie logiczna i oczywista;

- rób powtórki - małe fragmenty w rytmie: ucz się dziś, pierwsza powtórka jutro, druga za tydzień, trzecia za miesiąc;

- ćwicz koncentrację - wykonując jakąś czynność, pilnuj, żeby nie odbiegać od niej myślami. Dobrym ćwiczeniem na koncentrację jest rysowanie, np. mandali - koła, w które wrysowuje sie wzór;

- trenuj skojarzenia - rozwiązuj krzyżówki i rebusy;

- używaj wyobraźni. To nasz największy sprzymierzeniec w zapamiętywaniu. Im bardziej absurdalne wyobrażenie, tym lepiej zapamiętuje się właściwą treść.

Luki w pamięci

Jesteśmy zdrowi, nie ma żadnej przyczyny neurologicznej, która upośledzałaby pracę naszej pamięci. A jednak często łapiemy się na tym, że wiemy coś, ale nie możemy sobie przypomnieć. „Mam to na końcu języka” - denerwujemy się i wyczuwamy przeszkodę w dostępie do informacji.

Głównym winowajcą jest stres. W sytuacji stresowej organizm uwalnia substancje, które krążąc po organizmie, mogą zablokować wydzielanie neuroprzekaźników i zmniejszyć aktywność komórek nerwowych (neuronów). Na pewno każdy z nas miał w życiu egzamin lub ważną rozmowę, której się bał. Jak trudno było wówczas przypomnieć sobie odpowiedzi na najprostsze pytania. Potem w momencie odprężenia wszystko przypomina się samo.

Drugim wrogiem pamięci jest alkohol. I to nie tylko w czasie, gdy jesteśmy pod jego wpływem. Częste picie alkoholu powoduje obumieranie neuronów i powstawanie luk w ich sieci, potocznie nazwanych dziurami w mózgu. Takie luki są nieodwracalne.

Kolejnym czynnikiem, który utrudnia przypominanie sobie informacji, jest niehigieniczny tryb życia: niedobór i nieregulamość snu, złe odżywianie się, korzystanie z używek, np. papierosów. Negatywny wpływ na pamięć mają także niektóre leki przyjmowane przez dłuższy czas, np. środki psychotropowe. Pamięć jest wprawdzie procesem zachodzącym w mózgu, ale przy istotnym udziale całego ciała i psychiki.

Gdy pamięć zawodzi

Gdy nie możemy sobie przypomnieć dobrze znanego nazwiska, gdy zapominamy o niektórych faktach, powinien być to dla nas sygnał, że bardziej należy zainteresować się poprawą funkcjonowania swego mózgu. Według naturalistów jeden z najprostszych sposobów poprawy pracy tego organu jest bardziej higieniczne życie. Zwłaszcza w zimie gdy według naturalnego rytmu nasz układ nerwowy pracuje słabiej, powinniśmy zmniejszyć aktywność umysłową, zwłaszcza wieczorami. By umożliwić dobrą regenerację układowi nerwowemu warto kłaść się spać dosyć wcześnie, około godziny 22, najpóźniej o 23.

Więcej świeżego powietrza dla mózgu

Dla zdrowia nerwów, dobrej pracy mózgu bardzo ważne znaczenie ma świeże powietrze. Jeżeli przebywamy w pomieszczeniach dusznych, przegrzanych, nie wietrzonych nasz umysł pracuje znacznie słabiej. Jeżeli więc chcemy poprawić ukrwienie mózgu a przez to usprawnić naszą pamięć, trzeba dbać o to by jak najczęściej oddychać świeżym powietrzem, zarówno w dzień jak i w nocy. Bardzo źle wpływa na pracę mózgu dym papierosowy.

Zobacz również:
Sekrety długowieczności