Chroń kręgosłup

kręgosłup człowieka Kręgosłup bywa nazywany drzewem życia. Naturaliści twierdzą, że od jego sprawności w znacznym stopniu zależy jakość naszego zdrowia. Tymczasem już blisko 20 lat temu stwierdzono, że osoby po 40 roku życia, które nie miały, bądź nie odczuwały żadnych dolegliwości i bólów kręgosłupa należą do wyjątków i zapewne zapoznają się z tą dolegliwością w najbliższych kilku latach. Ta opinia obecnie nic nie straciła ze swej aktualności. Osób cierpiących na różne dolegliwości krzyża, bowiem przybywa. I co najsmutniejsze kłopoty z kręgosłupem ma bardzo wiele dzieci. Głównym powodem niedomagań jest brak ruchu i osłabienie mięśni, które utrzymują drzewo życia w pionie.

Najważniejszy ruch

Specjaliści medycyny manualnej zajmującej się poprawianiem pracy kręgosłupa i likwidowaniem różnych jego skrzywień, boleści uważają, że najprostszą i zarazem najkrótszą drogą do odzyskania zdrowia i sprawności kręgosłupa jest zwiększenie jego ruchomości. W zasadzie jedynym niezawodnym sposobem by to osiągnąć są odpowiednie ćwiczenia, bo jak wiadomo narząd nie używany szybko degeneruje się. Trzeba również nauczyć się relaksowania, rozluźniania napiętych zbytnio mięśni wokół kręgosłupa, zwłaszcza barków. Kolejna rada to jak najczęstsze zachowywanie właściwej pozycji.

Prosto i bez obcasów

Najlepszą dla kręgosłupa pozycją jest chodzenie z podniesioną głową, wyprostowanymi plecami, uśmiechem na twarzy i bez garbienia się. Takie chodzenie wskazane jest zwłaszcza dla pań, bo upiększa też ich sylwetkę. Nie należy zbytnio przy chodzeniu uginać nóg. Panie uskarżające się na bóle pleców powinny koniecznie chodzić w płaskim obuwiu, obcasy zwłaszcza wtedy, gdy ktoś jest dodatkowo przy tuszy, to mordercze obciążenie dla kręgosłupa.

Na bosaka i „pieskiem"

Wspaniałe dla pleców jest chodzenie boso, kiedy tylko można. To zalecenie do serca powinni wziąć sobie szczególnie rodzice dzieci, zwłaszcza tych, które zaczynają mieć kłopoty z kręgosłupem. Chodzić na bosaka można nie tylko latem po trawie. Ale prawie przez cały rok w domu. Dla dzieci, ale i dorosłych wspaniałym prostym ćwiczeniem polepszającym prace kręgosłupa jest,,chodzenie pieskiem" po podłodze zarówno z twarzą ku ziemi, jak i w pozycji odwróconej, twarzą zwróconą ku sufitowi a plecami ku podłodze. Chodzić trzeba co najmniej 1-2 minuty dziennie.

Bez pochylania

Cierpiąc na bóle kręgosłupa siedząc przy biurku, stole nie powinniśmy się zbytnio schylać. Kolana, przy stopach spoczywających na podłodze, powinny znajdować się nieco, powyżej brzegu krzesła. Prawidłową wyprostowaną pozycję należy także zachowywać za kierownicą, zwłaszcza przy wielogodzinnej jeździe. Ciężary trzeba unosić na ugiętych nogach. Przy praniu ręcznym panie również powinny stawiać miskę na krześle, by unikać silnego zginania kręgosłupa.