Trzeci miesiąc ciąży

kobieta w trzecim miesiącu ciąży

Mama w trzecim miesiącu ciąży

Trzeci miesiąc ciąży kończy pierwszy trymestr, mija zatem największe ryzyko poronienia. Wraz z tym miesiącem większość kobiet z ulgą żegna także typowe dolegliwości ciążowe, jak nudności, wymioty, czy uporczywe zmęczenie. Łatwiej jest też kontrolować nocne wstawanie do toalety- z reguły wystarcza dostarczać organizmowi mniej płynów bezpośrednio przed snem. Jeśli ciężarna odczuwa duże pragnienie, nie powinna rezygnować ze stałej ilości wypijanej wody, czy naturalnych soków- można jednak pić więcej np. po południu, niż wieczorem.

Panie pod koniec trzeciego miesiąca zazwyczaj wyglądają wręcz kwitnąco. Za sprawą działających hormonów włosy zyskują połysk i większą objętość, paznokcie są mocniejsze, cera promienna. Psychicznie kobieta coraz bardziej czuje się mamą- to za sprawą nieznacznie już powiększonego brzuszka, pełniejszych kształtów oraz... nieustannych pytań rodziny i znajomych o samopoczucie, zdrowie itd. Podczas kontrolnej wizyty u ginekologa lekarz oceni m. in. wagę i na tej podstawie może zalecić pewne zmiany w diecie. Jeżeli już teraz przybyło kilka kilogramów, nie zmuszaj się do noszenia tych samych spodni, co przed ciążą tylko dlatego, że koleżanka chwaliła się niezmienną wagę do piątego miesiąca- każda kobieta (i każda ciąża!) jest inna, a dzidziusiowi z pewnością posłużą luźniejsze stroje, niekrępujące ruchów jego oraz mamy.

Jedną z dolegliwości, odczuwanych często przez kobiety w trzecim miesiącu ciąży, są problemy ze snem. Aby im zaradzić, postaraj się wietrzyć sypialnię przed snem bez względu na pogodę, jak również uregulować swój tryb życia, tzn. kłaść się i wstawać mniej więcej o tej samej porze. Niektórym kobietom pomaga wypicie szklanki ciepłego mleka ok. pół godz. przed snem. Bezpieczna jest także herbatka z melisy. Wszelkie środki nasenne, uspokajające, także te ziołowe, sprzedawane bez recepty, są ciężarnej zabronione- chyba, że ich przyjmowanie skonsultuje z lekarzem. Pamiętaj, że wszelkie leki działają teraz nie tylko na twój organizm, ale także na maleńkie ciałko dziecka.

Dziecko w trzecim miesiącu ciąży

Chociaż trudno to zaobserwować nawet na nowoczesnym aparacie USG, maluszek rusza już rączkami i nóżkami, na których pojawiają się paluszki, na razie połączone błoną, która zanika już pod koniec trzeciego miesiąca. Twoje dziecko może się już pochwalić również szyją, a w następnej kolejności paznokciami oraz zaczątkami uszu. Różnicują się zewnętrzne narządy płciowe, jednak jeszcze nie dowiesz się, czy będziesz miała córeczkę, czy synka- na to przyjdzie czas za kilka tygodni. Tymczasem dziecko uczy się zachowywać równowagę, dostosowując się do każdego Twojego ruchu. Nie bój się, nic mu nie będzie, jeśli nie zrezygnujesz z codziennej zwyczajnej aktywności. Spacery i delikatne ćwiczenia są wskazane, także dla prawidłowego rozwoju płodu. Być może zainteresuje cię fakt, że twoje maleństwo bardzo dobrze czuje się także podczas... waszych miłosnych uniesień. Szczególnie przyjemność, jaką odczuwa mama podczas orgazmu bardzo mu się udziela. Działa to także, niestety, także w drugą stronę- maluch jest bardzo wrażliwy na kortyzol, hormon stresu, który krąży we krwi zdenerwowanej mamy. Jeśli kobieta w ciąży przez długi czas doświadcza silnego stresu, może to doprowadzić nawet do poważnych wad płodu, nie wspominając już o płaczliwości noworodka- badania wykazały, że dzieci rodzone przez zestresowane matki miewają częściej problemy ze snem i trawieniem, są bardziej niespokojne.