Ósmy miesiąc ciąży

kobieta w ósmym miesiącu ciąży

Mama

Prawdopodobnie już niecierpliwie odliczasz dni do terminu porodu. Odczuwasz znaczne zmęczenie- nic dziwnego, musisz dźwigać nawet kilkanaście dodatkowych kilogramów, miewasz problemy z oddychaniem i snem- coraz trudniej znaleźć odpowiednią pozycję. Dla ułatwienia, zasypiając na boku, podłóż sobie jedną poduszkę pod brzuchem, a drugą pod kolanem. Jeśli tylko masz taką możliwość, nie rezygnuj z drzemki w ciągu dnia. Postaraj się także nie przemęczać domowymi obowiązkami- okno na prawdę nie pęknie, jeśli nie zostanie umyte przez ciebie właśnie teraz- jeśli jest bardzo brudne i ci to przeszkadza, poproś o pomoc męża, mamę, siostrę, czy przyjaciółkę. Podobnie rzecz ma się z wieszaniem firan, dźwiganiem ciężkich (powyżej 5 kg) przedmiotów, zajęciami wymagającymi długotrwałej pozycji stojącej. Nie podchodź bardzo ambicjonalnie do roli gospodyni domowej, ponieważ może się to odbić na zdrowiu twoim i maleństwa.

Prawdopodobnie, nawet mimo suplementacji i zdrowej diety, dokuczają ci skurcze mięśni (zwłaszcza łydek). Te przykre objawy wywołane są niedoborami magnezu i znikną wraz z narodzinami dziecka, więc już niebawem bolesne pobudki nocne popadną w niepamięć. Podobnie jest z obrzękami i utrudnionym oddychaniem. Pociesz się, że zostało jeszcze tylko kilka tygodni.

Obserwuj teraz uważnie swoje ciało, by zdążyć zareagować na niepokojące symptomy porodu przedwczesnego. Powtarzające się w ciągu godziny skurcze macicy, brak ruchów dziecka przez długi czas, jakiekolwiek, choćby niewielkie krwawienie z pochwy, gorączka, nieoczekiwana zmiana wagi bądź znaczne obrzęki w nietypowych miejscach (np. na twarzy), szybko udaj się na konsultację lekarską, a jeśli to niemożliwe- do szpitala. Dla maluszka najlepiej, gdyby jeszcze poczekał w brzuchu u mamy, chociaż ty pewnie marzysz by już w końcu urodzić!

Dziecko

Twój maluszek zamyka oczy, gdy idzie spać, przez resztę czasu ma je przeważnie otwarte i reaguje na światło, czy ciemność. Potrafi nieznacznie odwrócić główkę, gdy wyczuje źródło światła! Świetnie słyszy i rozróżnia głosy osób bliskich od nieznajomych. Może mieć nawet już swoje ulubione piosenki. Skąd wiedzieć, co mu się podoba? Puszczaj brzuszkowi różne kawałki- jeśli wierci się nerwowo, prawdopodobnie nie trafiłaś w jego gust muzyczny. Spokojne ruchy malca lub chwilowy brak ruchów świadczy o tym, że dziecko słucha, a więc prawdopodobnie jest zadowolone.

Na tym etapie dziecko otrzymuje od ciebie dawkę przeciwciał, które ochronią go przed wirusami i bakteriami w pierwszych chwilach po porodzie. Na ,,dalszą drogę” wyposażą go dobroczynne składniki twojego mleka. Maluch, jakby już teraz o tym wiedział, tak intensywnie ćwiczy odruch ssania! Wykorzystuje do tego swój kciuk, który pełni także funkcję uspokajającą, gdy dziecko czymś się przestraszy. Śpi teraz przez 90 % doby, więc nie przejmuj się, jeśli przez kilka godzin nie czułaś jego ruchów. Prawdopodobnie dziecko ma już mniej więcej stałe pory aktywności w ciągu dnia i nocy. Na razie nie ma żadnego sposobu, by nauczyć je, że figluje się w dzień, a nie o godz. 4 nad ranem, ale jeśli nie będziesz się stresować i zamartwiać, masz dużą szansę urodzić spokojne dziecko, nie miewające problemów ze snem. Głowa do góry, ono już teraz czuje, że je kochasz i czekasz na nie z zapartym tchem!

Przewód pokarmowy oraz układ oddechowy są już niemal całkowicie wykształcone i czekają na moment, kiedy będą mogły rozpocząć swoją pracę. Zdrowe dziecko urodzone w ósmym miesiącu ciąży zwykle nie wymaga już nawet interwencji medycznej, chociaż jeśli zdarzy wam się poród na tym etapie, z pewnością zostaniecie nieco dłużej w szpitalu, choćby ze względu na konieczną obserwację.