Dziewiąty miesiąc ciąży

9 miesiąc ciąży

Mama

W dziewiątym miesiącu ciąży zarówno mama, jak i dziecko, są już w pełni przygotowani do porodu, który zbliża się wielkimi krokami. Kobieta pod koniec ciąży, nawet jeśli miewa jakieś obawy, najczęściej o niczym innym tak bardzo nie marzy jak o tym, by dziecko już przyszło na świat. Przejrzyjcie wraz z przyszłym tatą wyprawkę- jeśli jeszcze czegoś brakuje, najwyższy czas, by to uzupełnić. Ponadto dobrze zastanów się, czego jeszcze będziesz potrzebowała w szpitalu, podczas porodu oraz przez pozostałe dni pobytu w placówce. Fora internetowe pełne są list niezbędnych rzeczy, jednak najbardziej podstawowymi, które musisz zabrać na pewno, są: rozpinana koszula nocna, stanik do karmienia, zapas wody mineralnej oraz małą paczkę pieluszek i kilka kaftaników dla dziecka. Reszta, chociaż także ważna, może być z biegiem czasu dowieziona przez partnera czy innych członków rodziny.

Czy myśleliście już o tym, jak będzie wyglądał wasz poród? Czy tata będzie obecny podczas tego ważnego wydarzenia? Jeśli tak, on także musi przygotować się psychicznie i skompletować sobie miniwyprawkę. Powinna ona zawierać jakieś przekąski, napoje, aparat fotograficzny, telefon i ładowarkę- nigdy nie wiadomo, jak długo będzie trwał poród i ile czasu tata spędzi na sali, a jeśli zgłodnieje, to tym razem nie będzie mógł liczyć na żonę...

Przed porodem możesz odczuwać nieregularne skurcze- macica przygotowuje się do porodu. Nierzadko zdarza się, że symptomem zbliżającego się porodu jest nawet kilkudniowa biegunka- w ten sposób organizm opróżnia jelita, by ich zawartość nie zakłócała drożności kanału rodnego. W dzisiejszych czasach przymusowa lewatywa to koszmar porodówek z przeszłości, jednak jeśli obawiasz się niekontrolowanego oddania stolca podczas akcji porodowej, możesz o nią poprosić albo wykonać samodzielnie w domu gdy poczujesz, że maleństwo już spieszy się na świat.

Na dwa tygodnie przed porodem, pozycja macicy obniża się, co są w stanie zauważyć nawet osoby z bliskiego otoczenia ciężarnej- widać, że brzuszek „opadł”. Nie zdarza się tak jednak u wszystkich, dlatego nie martw się, jeśli nie dostrzeżesz u siebie takich objawów. W 9 miesiącu warto mieć przy sobie zawsze kartę ciąży oraz wyniki badania grupy krwi, jak również dowód osobisty, a także zaświadczenie o ubezpieczeniu- chociaż według prawa szpital nie ma prawa wymagać go od rodzącej kobiety, nie wszyscy tego przestrzegają a chyba warto oszczędzić sobie konfliktowych sytuacji w TAKIEJ chwili.

Dziecko

Twoje maleństwo już jest gotowe na spotkanie z tobą i światem. U większości kobiet na ok. dwa tygodnie przed planowanym „wyjściem” odwraca się główką na dół, chociaż bywają maluchy, które tę akrobację mają za sobą już w siódmym miesiącu, a także takie, które czekają z nią do swoich ostatnich godzin w brzuchu mamy. Pozycję dziecka stwierdza lekarz podczas badania USG. Jeśli maluch ułożony jest w pozycji tzw. pośladkowej, tzn. główka znajduje się u góry, nóżki są podkurczone tak, że pośladki dziecka kierują się do kanału rodnego. Taka pozycja może, ale nie musi być wskazaniem do cesarskiego cięcia, jednak ostateczną decyzję podejmuje lekarz przyjmujący poród.

Pod koniec ciąży twoje maleństwo waży ok. 3,3 kg i mierzy ok. 52 cm. Jego płuca są już całkowicie wykształcone i gotowe na oddychanie poza twoim brzuchem. Chociaż tylko 5% dzieci rodzi się dokładnie w dniu wyznaczonym jako termin porodu, trzeba zgłosić się do szpitala, gdy miną 2 tygodnie i nic się nie dzieje, ponieważ łożysko, odżywiające maluszka, starzeje się i nie jest już w stanie pełnić dobrze swoich funkcji. Ostatnie chwile postaraj się spędzić, nie czytając poradników dla matek i instrukcji karmienia piersią- zrelaksuj się, zjedz ulubione lody, a instynkt i tak podpowie ci, co najlepsze jest dla ciebie i twojego maleństwa.

Życzymy powodzenia na sali porodowej, cierpliwości dla przyszłego taty i dużo zdrowia dla całej rodziny!