Drugi miesiąc ciąży

badanie USG kobiety w drugim miesiącu ciąży Drugi miesiąc ciąży to z reguły czas, kiedy podczas badania ginekologicznego kobiety bądź dzięki specjalnemu testowi ciążowemu (domowemu- z moczu lub w laboratorium- z krwi) dowiadujemy się, że będziemy rodzicami. Mogą temu towarzyszyć różne odczucia, niemniej warto pamiętać, że jakikolwiek stres jest szkodliwy dla rozwoju maleństwa. Wiele przyszłych mam obawia się, że ich tryb życia, jaki prowadziły nim dowiedziały się o ciąży (szczególnie nieplanowanej), odbiega od zdrowotnych standardów i odebrały swojemu dziecku szansę na dobre życie, bo np. paliły papierosy lub piły alkohol. Owszem, używki są w ciąży zakazane i teraz jest moment, by powiedzieć im „stop”. Jednak nie zamartwiajmy się- drugi miesiąc ciąży jest to szczególny okres, ponieważ to właśnie w tym miesiącu kształtują się wszystkie najważniejsze narządy, a każdy czynnik, czy to fizyczny, czy psychiczny (stres!), zaistniały w życiu przyszłej mamy, ma wpływ na maleńkie życie. Na tym etapie mózg maluszka pracuje bardzo wytrwale, tworzy się centralny układ nerwowy, jak również zalążki kończyn. Powstają płuca, kręgi, rdzeń kręgowy i nerwy. Wszystkie narządy wewnętrzne są już na swoim miejscu, a serduszko bije z prędkością 60-70 razy na minutę. Na tym etapie, dzięki powstającym szybciutko kościom, mięśniom i skórze nasz potomek coraz bardziej przypomina miniaturowego bobaska.

Jak się czuje mama?

Na tym etapie ciąży dolegliwości związane z odmiennym stanem mogą naprawdę dać w kość. Do szczególnie uciążliwych objawów należą nudności i wymioty, które mogą pojawiać się nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Dla złagodzenia nieprzyjemnych symptomów poleca się unikanie wstawania na czczo, przegryzanie migdałów czy ciasteczek z imbirem. Ciężarna nie powinna się przemęczać, niezbędne jest także wykonanie badania krwi i moczu w celu wykazania ewentualnych nieprawidłowości oraz zniwelowania ich. Podczas wizyty kontrolnej u ginekologa przyszła mama zostanie zważona, lekarz zmierzy jej również ciśnienie krwi. Zostanie założona karta ciąży – jest to ważny dokument, w którym od tej pory zapisywane będą wszystkie wyniki badań. Niektórzy zalecają noszenie jej zawsze przy sobie – w razie jakiegokolwiek wypadku, a nawet zasłabnięcia udzielenie pomocy ciężarnej na pewno będzie skuteczniejsze, jeśli lekarz, czy ratownik dowie się, że jesteś w ciąży i jakie było twoje dotychczasowe samopoczucie.

Kolejną dolegliwością, na którą uskarża się większość ciężarnych, to nagłe napady zmęczenie, ciągła senność, wrażenie braku sił. Jest to efekt działających w organizmie kobiety hormonów. Podobnie jak uporczywe zaparcie, czy częste oddawanie moczu. Niestety nie ma sposobu, by pozbyć się tych objawów, na pocieszenie można dodać, że u większości kobiet mijają one w drugim trymestrze. Przyszłe mamy powinny pamiętać o odpowiedniej diecie i odpoczynku, który ma zbawienny wpływ na samopoczucie kobiety, jak i rozwój maluszka.

W drugim miesiącu ciąży, chociaż rozmiar brzuszka pozostaje zazwyczaj jeszcze bez zmian, sylwetka kobiety zaczyna się nieco zmieniać. Nieznacznie poszerza się miednica i zwiększa się rozmiar biustu. Ważne jest, by zainwestować już teraz w odpowiednią dla naszego stanu bieliznę. Stanik powinien być wygodny, ale dopasowany, najlepiej z naturalnych materiałów, ponieważ skóra kobiety ciężarnej jest z reguły bardziej wrażliwa i łatwiej o podrażnienia. Na rynku obecnie znajdziemy bogatą ofertę bielizny dla kobiet w ciąży, zatem nie jesteśmy skazane na aseksualne luźne podkoszulki po mężu czy staniki po cioci „przy kości”... Ważne jest, by kobieta nadal czuła się piękna, dbała o siebie, używała odpowiednich kosmetyków.

Jeśli w ciąży czujesz się samotna i zdezorientowana, powiedz otwarcie partnerowi o swoich potrzebach. Czasami zbawienne okazuje się „otoczenie się” kobietami w podobnej sytuacji. Jeśli nie masz czasu bądź w twoim możliwości nie działają kluby młodych rodziców, poszukaj w Internecie forum, na którym znajdziesz wsparcie tak potrzebne na nowej drodze życia. Z innymi kobietami będącymi w tym samym miesiącu ciąży wymienisz się doświadczeniami, zadasz pytania, być może będziesz mogła też jakoś pomóc innym, co z pewnością podniesie twoją samoocenę. A może masz kuzynkę, która też właśnie dowiedziała się, że jest w ciąży? Warto odnowić takie kontakty, wszak nic tak nie zbliża ludzi, jak zbieżność losów!