Dieta w ciąży

kobieta w ciąży i dzieci jedzą na świeżym powietrzu Ciąża to nie tylko czas oczekiwania na dziecko, to również często przełomowy okres w życiu. Zaczynamy wtedy częściej myśleć o swoim zdrowiu, stylu życia, a zwłaszcza odżywianiu. Baczniej przyglądamy się temu, co jemy. Kobieta w ciąży nie powinna jeść „za dwoje”, ale raczej odżywiać się dla dwojga, szczególnie dbać o swoją dietę, która zapewni dziecku jak najlepszy rozwój, a jej samej dobre samopoczucie.

Przygotowanie do ciąży

Podczas przygotowania do ciąży dieta powinna być zróżnicowana, zawierająca jak najwięcej świeżych, nieprzetworzonych produktów, a także bogata w witaminy i składniki mineralne.
Udowodniono, że przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą i na jej początku zapobiega powstawaniu u dzieci wrodzonych wad układu nerwowego, takich jak rozszczep kręgosłupa. Oprócz pokarmów zawierających dużo kwasu foliowego (zielone warzywa liściaste, szpinak, brokuły, kapusta, fasola) zalecane jest przyjmowanie na trzy miesiące przed zajściem w ciążę i przez pierwsze jej trzy miesiące dodatkowo około 400 mikrogramów kwasu foliowego dziennie.

Pierwszy trymestr

Zapotrzebowanie energetyczne w tym czasie nie zwiększa się, nie warto więc jeść więcej niż dotychczas. Często zresztą uniemożliwiają to pojawiające się mdłości i wymioty. Rozwijające się dziecko jest jeszcze bardzo malutkie i bardziej istotna jest jakość niż ilość spożywanego przez matkę jedzenia. NA początku ciąży warto wybierać zdrowe, świeże, naturalne pożywienie i unikać pokarmów, które mogłyby zaszkodzić matce i dziecku, zwłaszcza zawierających dużą ilość dodatków chemicznych. Przyjmowanie dodatkowych witamin i minerałów w formie tabletek nie jest konieczne, a nawet bywa niewskazane. Nadmiar niektórych witamin (np. A) może być szkodliwy dla rozwijającego się płodu.

Drugi trymestr

W drugiej połowie ciąży w miarę wzrostu dziecka zwiększa się oczywiście zapotrzebowanie na większość składników odżywczych. Dotyczy to zwłaszcza białka, będącego podstawowym budulcem dla tkanek dziecka. W tym czasie organizm kobiety potrzebuje go około 60 g dziennie. Zwiększa się również ogólne zapotrzebowanie kaloryczne.

Trzeci trymestr

Zapotrzebowanie energetyczne jeszcze bardziej wzrasta. Potrzeba również więcej białka – do 80 g dziennie oraz wapnia, fosforu i witamin. W tym czasie często gwałtownie wzrasta apetyt, a wraz z nim i waga ciała. Z drugiej jednak strony, powiększająca się macica uciska żołądek i jedzenie dużych porcji staje się niemożliwe. Lepiej więc zjadać mniej, a częściej, 5-6 razy dziennie.